Indijska kana (hena)
500.00рсд
Pakovanje 100 grama
Opis
Čista indijska kana vrhunskog kvaliteta
Lišće kane (hene) hiljadama godina se koristi za bojenje kose u Aziji i Africi. Ajurvedski tekstovi preporučuju kanu kao bezopasno, a delotvorno, kozmetičko sredstvo za kondicioniranje, jačanje i obnavljanje kose.
Kana prirodno boji i neguje kosu
- Zašto baš kana?
- 100% prirodna, 100% bezopasna
- Vekovima proverene dobrobiti
- Izvanredna boja za kosu, kožu, nokte, dlanove, stopala…
- Kako kana utiče na Vašu kosu?
- Prirodno učvršćuje i jača kosu
- Sprečava opadanje
- Vraća prirodni sjaj i gustinu
- Pokriva sede vlasi
- Uklanja perut
- Jača i hrani koren
- Čisti i hladi kožu
Hena (kana) se na Istoku obilato koristi za crteže po telu prilikom svakog važnijeg dogadjaja – rodjenja deteta, venčanja, duhovnih inicijacija itd., jer se smatra da privlači pozitivnu energiju i dobru sreću u kuću, porodicu, brak…
Način upotrebe
Potopite kanu u dovoljno vrele vode da se napravi gusta pasta (gustine kiselog mleka) i ostavite da odstoji 3 sata.
Podelite kosu na 4 dela i na svaki od njih ravnomerno nanesite pastu, idući od korena prema vrhu vlasi. Ostavite da stoji jedan sat ako koristite henu kao kondicioner, a tri sata ako farbate kosu.
Nakon toga dobro isperite kosu (bez šampona) i pažljivo se očešljajte.
Kana kroz istoriju
Lišće kane (hene) se u Aziji i Africi koristi hiljadama godina za bojenje kose. Najstariji pisani tragovi o upotrebi hene (kako se pravilno zove ova biljka) kao boje za kosu potiču iz drevnog Egipta (kraljica Ses, majka faraona Teta (treća dinastija). Ova biljka se od davnina zove egipatska hena, mada se u izobilju gaji i u Tunisu, Arapskom poluostrvu, Persiji, Indiji i drugim tropskim zemljama.
Stanovnici ovih zemalja koriste kanu ne samo kao boju za kosu, već i za bojenje noktiju, ruku i stopala plesačica, konjskih glava i repova. Crteži na koži i danas se naširoko koriste u Indiji prilikom svakog važnijeg događaja – venčanja, rođenja deteta, početka gradnje ili useljenja, duhovnih inicijacija… jer se smatra da privlači pozitivne, a odbija negativne sile iz okoline.
Do srednjeg veka hena je bila omiljena i u Evropi, ali je njena upotreba skoro izumrla sa promenom mode (crvene nijanse su postale nepoželjne) i usled velikih teškoća prilikom nabavke i uvoza.
Veliki povratak na Zapad hena je dočekala sredinom 19-og veka, kada je italijanska pevačica Adelina Pati ponovo uvela u modu upotrebu purpurno-crvenih (mahagoni) nijansi u bojenju kose. Njen debi u Nju Jorku 1859. doneo je henu i u SAD, gde je decenijama bila omiljena boja za kosu.
Savremena upotreba kane
Hemijska industrija i veštačke boje potisnule su upotrebu hene na Zapadu. U poslednje vreme, medjutim, kana se opet vraća jer ne samo što ne uništava kosu i kožu kao hemijske boje, već ima i mnoga lekovita i korisna svojstva. Kana se danas naširoko koristi i za izradu tetovaža po telu.
Šta je hena (kana)?
Hena je omaleni žbun, latinskog imena lawsonia inermis. Za industrijsku upotrebu se koriste listovi, a ponekad i stabljike ove biljke, koji se prvo suše, zatim seckaju i na kraju melju, radi dobijanja praha. Indijski naziv za henu je „mehendi“.
Zašto je dobro koristiti henu?
Ajurvedski tekstovi preporučuju kanu kao bezopasno, a delotvorno sredstvo za kondicioniranje, jačanje i obnavljanje kose. Štaviše, ajur-veda preporučuje upotrebu kane i kod različitih kožnih bolesti, jer hladi i blaži, smiruje peckanje i svrab. Upotrebom kane kao boje za kosu, „hladi“ se glava i prejak temperament. Hena prirodno jača i učvršćuje kosu, hrani koren, poboljšava gustinu i sjaj, pokriva sede vlasi, uklanja perut i čisti skalp. I što je za današnje prilike veoma bitno – nema bilo kakvih štetnih pratećih posledica.
Kontrola kvaliteta
Matha Exports International je proizvođač i izvoznik većeg broja proizvoda od hene, koji uključuju različite vrste boja za kosu, kozmetiku, šampone, prirodni indigo itd. Kompanija poseduje sertifikat ISO 9001:2008 i izvozi širom sveta, uključujući Japan, Koreju, Singapur, Tajvan, Australiju, Francusku, SAD, Britaniju, Afriku…
Svoj ugled je stekla zahvaljujući rigoroznim standardima u kontroli i unapređivanju kvaliteta i naravno zbog poslovnosti i poslovne korektnosti.
U velikoj ligi proizvođača i izvoznika proizvoda od hene, Matha se nalazi pri vrhu tabele upravo zbog jednousmerenosti ka stvaranju širokog, jedinstvenog i vrhunskog opsega proizvoda u skladu sa najvišim standardima kvaliteta. Kompanija dobija izuzetne ocene za stalne napore u oblastima istraživanja, razvoja i planiranja.
Dragana –
Žao mi je što ste ukinuli “crnu kanu”, divnu tamno braon nijansu mi je davala. Kada sam poslednji put kupila u radnji u Bell Vilu prodavačica mi je rekla da će te dobiti “tamno braon kanu” da li je to istina i da li se možda zna od kada?
Čobić Vlada –
Radimo na tome.
Sladjana –
Koje boje imate u ponudi?da li pokriva sede vlasi?
Čobić Vlada –
Imamo kanu i indigo: https://www.ajur-veda.rs/proizvodi/indijska-kana-hena/ i https://www.ajur-veda.rs/proizvodi/indigo-prirodna-boja-za-kosu/,
pokrivaju sede ako se pravilno primene.
Milica –
Poštovani,
Da li preporučujete da se u smesu doda i žumance i ulje (to sam čula kao savet na više strana, a zanima me da li primenljivo i na ovaj proizvod)?
Čobić Vlada –
Primenjivo je, naravno u zavisnosti od toga šta želite da postignete.
gorica –
ZELIM CRVENU KANU.
KOLIKO JE POSTARINA?
Čobić Vlada –
300 dinara, bez obzira na količinu robe i mesto gde živite (važi samo za Srbiju).
Bojana –
Da li je tacno da crna kana vise nece biti u prodaji?
Čobić Vlada –
Za sada je to potpuno tačno, ako mislite na našu crnu kanu.
Nina –
Postovani, da li je ovo 100% prirodna biljka bez vestackih dodataka, pojacivaca boja,ppt-a i ostalog? I gde u Beogradu mogu da je nabavim tj. da li imate neka prodajna mesta?
Čobić Vlada –
Da, to je 100% prirodna kana, prodajna mesta su na stranici https://www.ajur-veda.rs/prodajna-mesta/#mp-rs-beograd pa izaberite ono koje Vam odgovara.
Nevenka –
Kanu ne treba potapati u vrelu, nego u mlaku vodu, dodati nesto kiselo u zavisnosti od stanja kose. To moze biti sirce od jabuke, sok od limuna, narandze, caj od hibiskusa, ruzinih latica ili sveze cedjen sok od jabuke kao najblaza varijanta.
Dodavanje vrele vode izvlaci zute tonove kane, a mlaka voda crvene.
Posle toga, kada se napravi pasta konzistencije jogurta, pokriti i ostaviti da stoji minimum tri sata.
Neko je ovde komentarisao da ako duze stoji na kosi, nastaju burgundi tonovi. To nije tacno, bordo ljubicasti odsjaj daje jemenska kana.
Uostalom, svako koga interesuje, moze na internetu pronaci dosta informacija o kani, posebno na sajtu henna for hair.
Nevenka –
Svaka kana ispravlja kovrdze, zato se preporucuje pakovanje od amle posle kaniranja za one kojima to smeta.
Milena –
Da li je ova kana namenjena samo za bojenje kose Ili Se može koristiti za crtanje po koži ? I Ako može da Se koristi za crtanje po koži ,da li ima upustvo za pripremu kao takvo?
Pozdrav
Čobić Vlada –
Potpuno ista kana se koristi i za bojenje kose i za crteže na koži. Kako se priprema za crtanje kože, ne znam tačno, znam samo da se prave nekakvi fišeci ili olovke, unutra je pasta od mlevene kane, a kako se to tačno radi, ne bih znao.
Andjela –
Postovani, da li je novo pakovanje kane za kosu promenjeno? Kupila sam kanu u prodavnici zdrave hrane, postoji vas logo na etiketi, ali je sada proizvodjac Natural Classics Inc. i drugacije izgleda pakovanje. Inace sam prezadovoljna bila kanom koja je izgledala kao ova na sajtu. Da li je to Vas uvoz- i ako jeste, vaze li isti standardi kontrole kvaliteta za novu kompaniju? Hvala unapred na odgovoru.
Čobić Vlada –
Odgovor na sva vaša pitanja je: DA!
Izvoznik je nov, jer onaj prethodni nam je poslao jednu partiju koja nije prošla testove pa smo morali da je vratimo. Sa ovim natural klasikom smo imali druge probleme, tako da će sledeća partija opet biti od druge firme, mada je to sve jedna te ista kana koja se ubira sa istih polja. Jedino se razlikuju uslovi skladištenja, pakovanja itd. Kvalitet same kane je isti.